6. Státnická koncepce posledních Přemyslovců

 

     Pod vlivem prastarých zvyklostí platilo pro nástupnictví v přemyslovské dynastii až do doby kolem r. 1200 právo seniorátu: po smrti knížete nastupuje na trůn nejstarší člen rodu. To ovšem v případě brzké smrti panujícího knížete znamenalo konflikt mezi nejstarším knížecím synem a mladšími bratry knížete či dalšími příbuznými. Boje o trůn vedly k tomu, že během 11. – 12. století se na českém trůnu vystřídalo v 6 generacích čtvrt stovky knížat a poměry v zemi nebývaly stabilní.

     Z tohoto množství panovníků vynikli jen někteří. Kníže Vratislav II. (syn Břetislava a Jitky) se zapojil do horké fáze boje o investituru. Celý spor souvisel s nastolováním feudalismu jako tehdy (od doby kolem r. 1000) nového společenského uspořádání. Jeho základem byla idea státu coby osobního vlastnictví panovníka, jenž propůjčoval velkou část půdy k obhospodařování podřízeným vazalům – šlechtickým rodům a církevním institucím. Tito vazalové ovšem v dalším, nižším patře této struktury vystupovali zároveň jako vrchnost vůči poddaným zemědělcům. Feudální pán měl své vazaly chránit; vazalové byli povinni svému pánu vojenskou (šlechta) a ideovou (církev-kněžstvo/duchovenstvo) podporou nebo (to se týkalo poddaných) odváděním feudální renty (peníze, naturálie, nucená práce – robota); poddaní navíc platili církevní daň – desátek. Feudalismus byl vztahován také na úroveň Svaté říše římské: papežové však odmítali vazalskou roli a naopak si – jako zástupci Krista na zemi – osobovali nadřazenost nad římskými i jinými panovníky.

     Tyto spory vyvrcholily za římského krále Jindřicha IV. a papeže Řehoře VII. Když Řehoř získal na svou stranu mnohé panovníky v německé části říše, Jindřich byl nucen pokorně jej prosit – na italském hradě Canossa – za odpuštění. Řehoř však dosažený smír s Jindřichem brzy porušil, takže Jindřich proti němu podnikl válečné tažení: s vydatnou pomocí Vratislava a jeho českého vojska dobyl Řím, Řehoře vyhnal a dosadil papeže podle svých představ. Vratislava pak (1085) povýšil na prvního českého krále; titul sice ještě nebyl dědičný, ale i tak měl velký symbolický význam: prestiž českého státu výrazně vzrostla (šlo o jediné království v zaalpské části říše).

     Po Vratislavovi vládl jeho syn kníže Vladislav I. a po něm jeho syn Vladislav II. Ten prosazoval vyváženou zahraniční politiku v rozložení západ-východ. Oženil se s rakouskou princeznou Gertrudou Babenberskou, zúčastnil se jedné z křížových výprav evropských armád do Palestiny proti muslimům a zpáteční cestu zvolil přes Byzantskou říši a Kyjevskou Rus, aby navázal kontakty také s východoevropskými velmocemi. V r. 1158 slíbil pomoc římskému císaři Friedrichu I. Barbarossovi při jeho válce proti odbojnému italským městům v čele s Milánem. Friedrich hned udělil Vladislavovi královský titul a oba pak společně táhli do Itálie a Milán dobyli. Vladislavova druhá manželka Judita Durynská se stala patronkou-mecenáškou stavby Juditina románského kamenného mostu v Praze přes Vltavu: jednalo se o špičkovou stavbu evropského formátu.

 

     Syn krále Vladislava I., Přemysl I. Otakar (vládl 1197/1198 – † 1230), nahradil právo seniorátu právem primogenitury: po zemřelém králi nastupuje jeho nejstarší syn. Tím nastala relativně stabilní éra 5 českých králů, označovaných jako poslední Přemyslovci: představují ovšem vrchol celé dynastie a realizovali svou ucelenou dynastickou koncepci. Ze svého rodu a státu učinili velmi vlivného hráče říšské politiky a dokonce usilovali o říšský trůn. Ve Svaté říši římské měli mnoho silných protivníků a svou pozici posilovali především vytvářením personálních unií se sousedními státy: s Rakouskem, Polskem a Uhrami. Tím získali sílu k zastávání víceméně opoziční role v říši.  

     Přemysl I. Otakar zajistil silné, nezávislé postavení Českého království na mezinárodní scéně. Účinně totiž podpořil kandidáta na římský trůn Friedricha II. Rogera. Ten byl po otci německé národnosti a zároveň panoval v jihoitalském Království obojí Sicílie; bylo tedy pravděpodobné, že bude jako římský král silný jak v německé, tak v italské části říše, což si leckdo nepřál. Friedrich pak po svém zvolení vydal pro Přemysla Zlatou bulu sicilskou (1212), která povyšovala český stát s trvalou platností na království a české šlechtě udělovala právo volit českého krále. Bula zajišťuje českému králi ve vztahu k dění v říši tak autonomní postavení, že lze s velkou pravděpodobností předpokládat, že již Přemysl byl jedním z kurfiřtů – volitelů římského krále. Přemysl I. Otakar uplatňoval i promyšlenou sňatkovou politiku: manželství s jeho první ženou Adlétou Míšeňskou mu rozšířilo kontakty na západ (dceru Markétu provdal za dánského krále Valdemara II. – Dagmar Česká), manželství s Konstancií Uherskou (syn Václav) přineslo zase kontakty na východ.

 

     Václav I. (1230 – † 1253) podporoval kolonizaci a intenzivnější příliv německých kolonistů. Tehdy se do Českých zemí začala pronikavěji šířit také nová, gotická kultura. Václav I. začíná se systematickým udělováním městských práv (hradební, trhové, mílové, várečné…), čímž vznikla síť královských měst. Bizarní epizodou se stal ničivý vpád Mongolů (zvaných Tataři) na Moravu.

     Václavovou manželkou byla Kunhuta Štaufská z významného německého rodu. Za Václavovy vlády působily dvě výjimečné ženy aktivní v charitativní a špitální sféře: (a) králova sestra Anežka Přemyslovna (svatořečena 1989), zakladatelka a představená pražského dvojkláštera řádů františkánů a klarisek, zakladatelka mužské řehole křižovníků s červenou hvězdou; (b) Zdislava z Lemberka, manželka severočeského šlechtice z družiny krále Václava (svatořečena 1995).  

 

     Přemysl II. Otakar (1253 – † 1278) se již jako mladík postavil do čela neúspěšné šlechtické vzpoury proti otci. Pak se však podrobil jeho záměrům a dal se zvolit vévodou rakouským, přičemž tento akt stvrdil sňatkem s Markétou Babenberskou (starší o dvě generace), poslední příslušnicí rakouské zakladatelské dynastie Babenberků, kteří tehdy právě vymřeli po meči. Přemysl II. Otakar se tedy stal prvním českým panovníkem, jenž vládl také v zahraničí. Mimořádným způsobem dokázal posílit ekonomickou sílu svých zemí: založil přes 40 měst (Čáslav, České Budějovice, Děčín, Klatovy, Kolín, Louny, Malá Strana v Praze, Nymburk, Písek, Uherské Hradiště…) a řadu klášterů (Zlatá Koruna, Marchegg…). Využíval také bohatství z těžby zlata a stříbra.

     Svatá říše římská se tehdy ocitla v krizi kvůli tvrdým bojům o říšský trůn (ucházeli se o něj dokonce panovníci ze vzdáleného Španělska i Anglie). Přemysl tedy začal pracovat na vlastní kandidatuře. Očekával papežskou podporu, a proto podnikl křížovou výpravu proti polopohanským pobaltským Prusům: během tažení založil město Královec (Königsberg, dnes Kaliningrad; o významu jeho příhodné polohy svědčí i fakt, že se v 18. století stal rodištěm a působištěm významného filosofa Immanuela Kanta). V r. 1260 Přemysl uhájil Rakousko proti Uhrům v bitvě u Kressenbrunnu (první bitva na rakouském Moravském poli; jedno z největších českých vojenských vítězství vůbec). Přemysl se stal nemocnějším panovníkem střední Evropy (král železný a zlatý).

     Přemyslovou slabinou však bylo bezdětné manželství s Markétou. Na Přemyslův pokyn biskupové v jeho zemích prohlásili toto manželství za neplatné (čímž byla ignorována pravomoc papeže) a Přemysl se oženil s uherskou princeznou Kunhutou (čímž si však proti sobě popudil Rakušany) a svůj další vzestup signalizoval anexí německého městského státu Chebsko (čímž si znepřátelil Němce). Výsledkem bylo zvolení málo známého hraběte Rudolfa I. Habsburského (ze švýcarského rodu) za římského krále (1273) a vzpoura Rakušanů (v r. 1276 zvolili Rudolfa za rakouského vévodu), k nimž se přidala i část české šlechty. Přemysl se s Rudolfem střetl v r. 1278 v bitvě u Suchých Krut (2. bitva na Moravském poli), v níž byl poražen a zabit.

 

     Následovalo 5 let, během nichž byly Čechy vypleněny braniborským vojskem (jež podle Rudolfova příkazu mělo zemi spravovat; Braniboři v Čechách). Rudolf pak oženil Přemyslova a Kunhutina syna Václava II. se svou dcerou Gutou a Václav nastoupil na český trůn (vládl 1283 – † 1305): oba státy teď měly koexistovat v opačném gardu než za Přemysla, tedy nyní řízeny – Rudolfovým vlivem – z Vídně. Václav se však vlády chopil rázně (dal popravit Záviše z Falkenštejna, vůdce odbojného jihočeského rodu Vítkovců). Českému království rychle vrátil sebevědomí a rozkvět. Pokračoval v zakládání měst (Plzeň aj.), využil nově objevených ložisek stříbra u Kutné Hory (asi 40 % každoroční evropské těžby), s pomocí italských právníků centralizoval těžbu a mincovnictví do královských rukou (Horní zákoník; pražský groš). Po Gutině smrti byl Václav II. zvolen (1300) polským králem a oženil se s polskou princeznou Eliškou Rejčkou; pro svého a Gutina syna Václava III. získal (1301) také uherskou královskou korunu. Zemřel nečekaně v pouhých 34 letech. Jeho syn Václav III. (1305 – † 1306) se tedy ujal vlády nepřipraven; zahynul při dodnes nevyjasněném atentátu, čímž Přemyslovci vymřeli po meči.